MIKOŁAJKI - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, nad Jeziorami: Mikołajskim i Tałty, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Przebiega tędy główny wodny szlak z Rucianego-Nidy do Giżycka i Rynu.

Przez całe lato w Wiosce Żeglarskiej nad Jeziorem Mikołajskim odbywają się różne imprezy: np. Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Szanty w Mikołajkach oraz wiele prestiżowych regat żeglarskich (m.in. Żeglarskie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy.

Najbardziej prestiżową imprezą dla mieszkańców miasta i gminy Mikołajki są dni Mikołajek. Trwają one wszak dwa tylko dni jednak przyciągają każdego roku tłumy turystów którzy bawią się do białego ranka na licznych imprezach przygotowanych przez władze miasta oraz lokalnych restauratorów.

HERBEM miasta Mikołajki jest Król Sielaw o którym stara legenda mówi: "...z dawien, dawna mieszkańcu Mikołajek trudnili się połowem ryb w okolicznych jeziorach. Sztuka łowienia i znajomość łowisk była przekazywana z pokolenie na pokolenie. Dobrobyt skończył się jednak wraz z pojawieniem się w jeziorze olbrzymiej ryby..." Więcej na ten temat opowiemy Państwu na miejscu.

Każdego roku, w trakcie trwania dni Mikołajek na wodach jeziora Mikołajskiego prezentowany jest spektakl słowno - muzyczny przedstawiający historię tej legendy.

Najładniejsze zakątki czekają na turystów nad Jeziorem Mikołajskim, mocno ucywilizowanym dzięki ponadkilometrowej kei, przy której cumują liczne jachty. To na pewno najbardziej ruchliwa przystań na Mazurach.
Przy brzegu stoją kioski z rózymi smakołykami, jest również przystań Żeglugi Mazurskiej, skąd mozna wypłynąc na wycieczkę po jeziorze Śniardwy oraz do Rucianego i Gizycka. Dalej znajduje się słynna Wioska Żeglarska z kultowymi tawernami o romantycznych nazwach. Tu spotykają się wilki morskie z całych Mazur, by przy piwku snuc fascynujące opowieści.

Pływać po Wielkich Jeziorach lub podrózowac po Mazurach i nie zajrzec do Mikołajek -to niewybaczalne niedopatrzenie. Nawet jezeli nad szanty i piwo przedkłada się kontakt z naturą, chwilowy powrót do cywilizacji będzie miłą odmianą. Oprócz letników mozna tu spotkac uczestników weekendowych czy jednodniowych wycieczek, w przystani zaś tłoczą się zaglówki.

Przez całe lato w eWiosce zeglarskiej nad Jeziorem Mikołajskim odbywają się rózne imprezy. To niewielkie, przytulne miasteczko o harmonijnej zabudowie spiętej trzema mostami postawiło na turystyke, a wakacje w Mikołajkach cieszą się coraz większą popularnością