Odkryj atrakcje Króla Sielaw

POBIERZ APLIKACJĘ

Odkryj atrakcje Króla Sielaw

    Przygotowaliśmy coś specjalnego! Zapraszamy do udziału w zabawie wraz z naszym Królem Sielaw! Co zrobić i na czym to polega? Wystarczy pobrać ze sklepu play lub z appStore aplikację „Król Sielaw”. W obiekcie znajdują się miejsca, w których znajdą Państwo tabliczki z kodami QR, które należy poprzez wyżej wspomnianą aplikację zeskanować i zapoznać się z informacjami tam zawartymi. Każdy kod przybliża Państwa do niespodzianki – wystarczy okazać obsłudze wszystkie zaliczone punkty. Każdy z nich zaznaczy się automatycznie po zeskanowaniu kodu.

Zapraszamy do zabawy!


Zwiedzaj i poznawaj

Mikołajki i sąsiedzi

Mikołajki – mazurska Wenecja

    Patronem miasta był oczywiście św. Mikołaj, który według legendy był kustoszem żeglarzy i przeprawników. Początkowo był patronem kaplicy na wzgórzu wiatrakowym, ale jego nazwisko zostało na stałe zapisane pod nazwą małej osady na Mazurach. I choć nazwa wsi zmieniała się w czasie i zmienności historii, to w różnych wersjach zachowuje imię swojego patrona (Św. Mikołaj, Mikołaj, Nicelsdorf, Niclausdorf, Nikolaiken).

    Historia Mikołajek zaczyna się w XV wieku. Pierwsze wzmianki o Mikołajkach pojawiają się już w 1444 r., od 1466 r. w Królestwie Polskim jako lenno pod Zakonem Krzyżackim. W średniowieczu Jezioro Mikołajskie i Jezioro Tałty były dwoma oddzielnymi zbiornikami, połączonymi jedynie niewielkim strumieniem. W 1515 zbudowano pierwszy stały most przez cieśninę. Za przeprawę pobierano opłatę, której część przekazano Krzyżakom. W średniowieczu Krzyżacy wybudowali w Mikołajkach dwór i karczmę, dając im monopol na rybołówstwo i eksport. Głównym zajęciem ówczesnych mieszkańców było flisactwo i pozyskiwanie drewna oraz tkactwo. Święty Mikołaj słynie również z wyrobu sierści krowiej i końskiej, z których szyto mazurskie suknie. W 1539 r. gminę zamieszkiwali prawie wyłącznie Polacy, większość protestanckich parafii na Mazurach przyjmowała pastorów mówiących po polsku.

    Z roku na rok w Mikołajkach rozszerza się baza noclegowa, powstają nowe punkty gastronomiczne, a turyści wciąż zachwycają się pięknem mazurskich jezior.

    Od 1999 r. miasto należy do powiatu mrągowskiego w województwie warmińsko-mazurskim.